20-letnica našega društva in knjiga Paul Valery

DSC02072Nekaj dni pred 120-letnico rojstva dragega profesorja Petra Martinca, smo v sredo praznovali 20-letnico našega društva. V sugestivnem ambientu Pretorske palače smo predstavili knjigo Paul Valéry, njegov koprsko-tržaški rod in odnos do evropskega duha v času med svetovnima vojnama, ki jo je napisal naš član Salvator Žitko in je izšla pri zbirki Annales Majora. Založila sta jo Inštitut IRRIS in zgodovinsko društvo za Južno Primorsko v sodelovanju z ZRS Koper in Librisom. Gre za pomembno delo, ki priča o koprskem rodu tega uglednega francoskega pesnika in misleca in na novo osvetli njegove odnose s Slovenci in Hrvati. Knjiga je za naš prostor pomembna DSC_0145 (3)zaradi natančnega orisa Valéryjevih korenin, ki segajo v Koper in kasneje v Trst, za poznavalce pa je še bolj pomemben drugi del, v katerem avtor razkriva pogled na Valéryja in na Francijo od dvajsetih let, ko se pesnik pojavlja zunaj Francije kot ugleden intelektualec, pa do najnovejših dni. Monografija se končuje z Valéryjevim pogledom na slovanski svet. O knjigi je govoril tudi dr. Gorazd Bajc, o Valéryju pa tudi kulturni ataše Mathias Rambaud. Veseli smo bili obiska veleposlanice Francije v Sloveniji Florence Ferrari in številnega občinstva, ki je do zadnjega kotička napolnilo poročno dvorano.

SLIKE

 

Komentiranje zaprto.